Pisana verzija
27. 05. 2018
Ni gafova, ni rezultata
Ana Brnabić nije uradila ništa spektakularno dobro, ali ni kardinalno loše, smatra urednica magazina Nova ekonomija Biljana Stepanović, dok politikolog Cvijetin Milivojević ističe da kod premijerke ceni njenu hrabrost "da se uhvati u koštac s nečim u šta se ne razume".
Ocenjujući dosadašnji učinak premijerke, Milivojević kaže da je određenih pomaka bilo samo u domenu vidljivosti nekih diskriminisanih manjina, ali da napretka nije bilo ni u domenu koji je Brnabić svojevremeno označila kao svoj osnovni cilj.
"U tom velikom projektu digitalizacije ne vidim ništa, vidim zapravo korak unazad", ocenio je Milivojević, sagovornik novinarke Tamare Skrozza u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet.
U pokušaju da proceni učinke aktuelne premijerke, Biljana Stepanović napominje da je konsultovala i arhivu, i kolege, i da ništa nije uspela da pronađe.
"Niti je imala neki stravičan gaf, koji odskače od svakodnevnih gafova, niti je imala neki spektakularni rezultat, što za ovih nepunih godinu dana i uz poziciju u kojoj se nalazi, nije ni mogla da ostvari, smatra Stepanović.
Ona je za serijal Kvaka 23 izjavila da je najveći problem Vlade Srbije, ali i države Srbije u celini - ministar odbrane Aleksandar Vulin.
Po njenom mišljenju, premijerka je upravo na Vulinovom slučaju i najviše puta iskazala svoju nemoć.
"Kada je izbila afera njegove tetke, premijerka kaže da ne zna ništa o tome i da to nju ne interesuje. Onda Vulin napravi strašan gaf sa Hrvatskom, a ona kaže - 'ja više ne znam šta ću da radim i kako ćemo da rešimo ovu situaciju koja je postala bizarna. Jeste, postala je bizarna, ali tu bizarnost izazivaju članovi Vlade", napomenula je Stepanović.
Ona je podsetila da premijerka stalno naglašava da će ići kod Aleksandra Vučića, bilo da joj bude mentor, bilo da ga pita o rekonstrukciji Vlade, bilo da mu ponudi ostavku.
To pokazuje da ona nikada nije ni pokazivala želju da se osamostali, smatra Stepanović i ukazuje da premijerka "sama svoj položaj definiše kao privremeni ili formalni".
Upitan o premijerkinom stepenu samostalnosti, Milivojević je uočio da se odnos snaga vidi i prilikom poseta predstavnika različitih međunarodnih organizacija ili institucija.
"Ko god da dođe u Beograd, a stranac je, prima ga predsednik. Nju vrlo retko vidimo. A i kad je vidimo, vidimo je u dubokoj senci predsednika", ilustrovao je Milivojević.
Prema njegovom zapažanju, tako je bilo i nedavno u Sofiji na Samitu lidera EU i Zapadnog Balkana, kada se "tek iz nekih izveštaja videlo da je ona tamo prisutna".
Nesamostalnost premijerke Milivojević potkrepljuje i tezom da ona ne može da smeni ni ministarku Zoranu Mihajlović, a ni ministre Ivicu Dačića ili Nenada Popovića.
Prema njegovom uverenju, ona to ne bi mogla, a da prethodno ne pita nekog "važnog kao Vučić" ili nekog iz inostranstva ko je "mnogo važniji i od Vučića".
Stepanović dodaje da je slučaj bespravne gradnje na Pančićevom vrhu veliki egzemplar "bočnih uticaja" na Vladu Srbije i da bi premijerka po tom pitanju mogla nešto da učini.
"Od predsednice Vlade očekujem da krene sa bagerom da to sruši. Zašto? Zbog toga što će to svima kojima bi palo na pamet da tako nešto urade biti pokazna vežba da pravna država ovde funkcioniše", zaključila je Stepanović.
Kada je Brnabić u junu 2017. imenovana za premijerku, to se iz različitih razloga smatralo velikim korakom za Vladu, pa i za Srbiju.
U to vreme, smatralo se čak da je u pitanju avangardni potez na globalnom nivou.
Nepunih godinu dana kasnije, čini se da je Brnabić iznenadila i one koji su od nje očekivali mnogo, ali i one koji nisu očekivali ništa.
Sudeći po ocenama sagovornika serijala Kvaka 23, utisak je da je tokom premijerkinog mandata Srbijom nastavio da upravlja Vučić, ali da mu je ona bila dobra saradnica i velika podrška. (kraj) zvs/ts
Nema komentara.