Pisana verzija
31. 03. 2019
I ovako i onako
Izbori će biti održani kada to bude hteo Aleksandar Vučić, uveren je sociolog Srećko Mihailović, dok potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak predviđa da će vanrednih izbora biti samo ako u međuvremenu dođe do dogovora sa Prištinom.
Evenutalni dogovor sa kosovskim rukovodstvom trebalo bi da dobije legitimitet na izborima, obrazložio je Međak i procenio da će, ukoliko dogovor izostane, redovni izbori biti održani iduće godine.
Osim kosovskog problema, raspisivanje izbora, po Međaku, zavisi i od procene Srpske napredne stranke (SNS) šta im se više isplati i da li bi trebalo ići na izbore u trenutku dok opozicija najavljuje bojkot i dok traju građanski protesti.
"Sa našom istorijom u zadnjih sedam godina, koliko smo često imali vanredne izbore, može da bude i ovako, a može da bude i onako. Znači, može i da ih bude, ali ne mora da znači", izjavio je Međak za serijal Kvaka 23 Novinske agencije FoNet.
On ne vidi da učešće opozicije na izborima ima preveliku svrhu i stoga, kako kaže, razume poziv na bojkot.
Prema rečima Međaka, problemi su atmosfera u kojoj se izbori održavaju, snažan uticaj vladajuće većine, kao i činjenica da su izborna pravila nedovoljno uređena.
Za razliku od njega, Mihailović je FoNetu rekao da je bojkot izbora "jedna isprazna politička priča" i da je teže organizovati bojkot, nego izborni uspeh.
"Lako je proglasiti bojkot, ali rukovoditi bojkotom, napraviti kampanju za bojkot, ubediti izborne participante da je bolje da ne izađu, nego da izađu na izbore, to je već komplikovana stvar", ukazao je on u razgovoru sa novinarkom Tamarom Skrozza.
Prema rečima Mihailovića, opozicione partije i građani trebalo bi da dokažu uspešnost svog delovanja time što će i u nepovoljnim uslovima napraviti dobar rezultat.
Osvajanje 20 odsto glasova bio bi, kako ističe, dovoljan razlog i dovoljna predigra da se na izborima posle njih osvoji i vlast.
"Postojeće partije, koje formalno ili neformalno vode ovu zemlju, konstantno se urušavaju, što je proces koji traje sa određenim ubrzanjima", ocenio je Mihailović.
On misli da je samo pitanje da li će "urušavanje vladajućih partija biti brže ili sporije od raspada relativno ujedinjene opozicije".
Moć Aleksandra Vučića će biti ovakva, sve dok se ne reši kosovski problem, predočio je Mihailović i konstatovao da je Kosovo "sekira za vratom ovog naroda".
Smatra paradoksalnim što već gotovo 30 godina rešenje tog problema drži u rukama prvo Srpska radikalna stranka, a danas naprednjaci.
Zbog toga su oni, po Mihailoviću, jedini činilac koji to može da reši ovako ili onako, sviđalo nam se to ili ne.
S druge strane, on navodi da je Savez za Srbiju "jedan čudan ćušpajz" koji može biti i dobar, ako ga majstori takvim naprave.
Ipak, po Mihailoviću, mnogo toga je učinjeno, što nam govori da će taj ćušpajz teško biti pojeden, mada može doprineti urušavanju vladajuće strukture.
Bez obzira na vrlo dinamična pomeranja na političkoj sceni, Međak dodaje da vanredni izbori dovode do zastoja u zakonodavnom procesu i da Srbiju izuzetno mnogo koštaju.
On podseća da je Narodna skupština poslednji put radila planiranim tempom 2015. godine, a da je svake sledeće godine bilo kočenja u radu zbog održavanja vanrednih izbora.
Kako je ilustrovao, "uspešnost ispunjenosti našeg plana, nacionalnog programa za harmonizaciju odnosa sa Evropskom unijom (EU) prošle godine bila je negde između 40 i 45 odsto".
"To je za državu koja pristupa EU nedopustivo mali procenat", zaključio je Međak. (kraj) zvs/ts
Nema komentara.