Pisana verzija

17. 11. 2019

Opasan elektricitet

Uprkos pokušajima evropskih parlamentaraca da posreduju između vlasti i opozicije, polarizacija u zemlji se uvećava neverovatnom brzinom, izjavio je u intervjuu FoNetu kolumnista Boško Jakšić, koji je podsetio da smo do sada "isporobali sve ratove i iscrpeli sve frontove sa susedima" i upozorio da je "ostao još jedino unutrašnji sukob".

On je u serijalu Kvaka 23 ukazao da polarizaciju prihvataju obe strane, ali da je za to "najodgovornija vlast, dok opozicija prihvata tu nametnutu igru".

Saglasan sa ocenom novinarke Ljiljane Smajlović da je u zemlji "stanje hladnog građanskog rata", Jakšić bi voleo da ljudi "imaju pamćenje šta se desilo pre dve, tri decnije i da, "pod jednom tako teškom senkom novije istorije, nađu neki novi način da reše probleme".

"Imamo neki nacionalni bag, jer inače ne bi vapaj za slogom ušao u srpsko ocilo", rekao je Jakšić novinarki Danici Vučenić i apelovao da se problemi rešavaju civilizovano, "a ne preko puške i gerilskog rata u sred Beograda, Niša ili Novog Sada".

Prema njegovom stavu, "odgovornost je naravno na vlasti, ali i opozicija ne sme da se uključuje u tu igru i bolje je da ne pobedi i ostane poražena u narednih šest godina u civilizovanim uslovima, nego da ponovo gori Skupština".

Govoreći o razgovorima vlasti i dela opozicije, uz posredovanje delegacije evropskih parlamentaraca, Jakšić je procenio da "Evropska unija (EU) vidi opasan elektricitet u zemlji i da želi da poravna stvar".

Kako je predočio, ne mogu, međutim, "četiri člana parlamentrane delegacije da ospore trenutnu politiku EU, a koju je definisao predsednik Francuske Emanuel Makron, blokadom i vetom na otvaranje pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom".

Prema Jakšićevom objašnjenju, "EU ima zajednički stav da nominalno od proširenja nema ništa, ali malim koracima pokušava kompenzuje ili ponudi neku utešnu nagradu".

On smatra da to znači da će "doći u Srbiju da nas ohrabre da sednemo za sto i razgovaramo i da će malo više pominjati slobodu medija nego ranije, ali je reč o kozmetici".

Jakšića članovi delegacije Evropskog parlamenta asociraju na "evropske bele šlemove, koji u situaciji potpunog nepostojanja dijaloga pokušavaju da dve strane dovedu za sto".

Prema njegovim rečima, to bi mogla da bude i jedina ambicija razgovora, ali i ona je krnja, jer nije sva opozicija za stolom.

U tom kontekstu, Jakšić predviđa da će "rezultat ovih razgovora biti slab, jer se bojkot nastavlja, a Parlament ostaje isti".

Kao "veliki pobornik dijaloga", on smatra da bi trebalo razgovarati, ali da je za to potrebna i hrabrost, jer je dijalog, uz posredovanje, potreban u situaciji političkog neslaganja".

"To je i poruka iz EU: sedite razgovarajte, pregovarajste, borite se za ovu ili onu temu, a mi će se malo, ali samo malo, truditi da pomognemo da se stvore uslovi za fer dijalog", protumačio je Jakšić.

Upitan zašto bi predsednik Srbije bio motivisan da popusti opoziciji, ako je zbog postupaka EU odnosu na region sve manje motivisan da rešava Kosovo, kako je preneo odlazeći komesar Johanes Han, on je odgovorio da je to "jedna defetistička izjava".

Prema Jakšićevom uverenju, ona "otkriva da Vučić neće da razgovara ako ne dobije oreol mirotvorca ili ako ne usreći nekog u EU ili Nobelovom komitetu".

Na drugoj strani, Jakšić poziva da se "zapitamo i da li smo spremni za EU, jer postoji veliki prostor koji treba ispuniti reformama".

Kako je ukazao, "Vučić koristi ispriku da nije motivisan da pregovara oko Kosova, pa to implicira da neće da se reformiše i da će pustiti Ruse ovde".

"Suština je da njemu, koliko god ga hvalili u Moskvi, Berlinu, Parizu, niko ne veruje", konstatovao je Jakšić i predočio da "treba da vas zabrine kada vas tapšu po ramenu, kao što novinar treba da se zabrine ako ga političar vodi na ručak".

On prognozira da se vlast, koja je preduzimala niz koraka da postane autoritarna, neće menjati dobrovoljno i da, osim pod pritiscima, neće dopustiti slobodu medija, "jer je njena ideja da medije kontroliše".

"Zapad je detektovao rastući uticaj Rusije, počeo da pojačava pritiske i odustaje od zlokobne ideje stabilokratije", ocenio je Jakšić.

On veruje da će nova Evropska komisija "pojačati pritiske na svim drugim planovima, koji do sada nisu postojali - oko pravne države, sudstva ili slobode medija.

"Vučić prepoznaje te signale i vide se znaci korekcije, koja su minimalni, ali je proces otvoren", ocenio je Jakšić.



On je saglasan sa ocenama da EU, šaljući parlamentarnu delegaciju da posreduje u unutrašnjem konfliktu vlasti i opozicije, pokušava da popravi štetu kojoj je doprinela, žmureći na dešavanja u zemlji godinama unazad.

Prema njegovom viđenju, to pokušava i francuski predsednik Emanuel Makron "sa svojim paketom reformi", koji se "ne odnosi samo na Srbiju i region, već i na pokušaj da se utišaju neliberalne tendencije iz istočne i centralne Evrope".

Jakšić predviđa da će ta ponuda podrazumevati "vrednosti koje će morati da se vrate i poštuju u celom regionu, što će biti traženo od svih lidera, od impregniranog predsednika Crne Gore, koji tri decenije uspeva da ostane na vlasti, do Vučića, koji ima istu tu ambiciju".

Komentarišući inicijativu Srbije, Albanije i Severne Makedonije koja je nazvana "mali Šengen", on je ocenio da je "ideja dobra i da niko normalan ne treba da ima ništa protiv".

Plaši se, međutim, da "je lakše otvoriti granice za protok robe, kapitala i ljudi, nego za protok političke dobre volje".

"Glavna prepreka za jednu takvu inicijativu je nerešen kosovski problem", ukazao je Jakšić i zaključio da će, "uprkos optimizmu predsednika Vučića da ništa bolje nije smišljeno u poslednjih 30 godina, ta inicijativa teško profunkcionisati". (kraj) zvs/dac

Nema komentara.