Pisana verzija
26. 01. 2020
Dobar džak za udaranje
Eksterna kontrola dovela bi do jednopartijskog pravosuđa i eliminacije sudija, smatra advokat Sead Spahović, dok njegov kolega Božo Prelević ocenjuje da bi takva kontrola bila suprotna svim evropskim propisima i da se zato neće dogoditi u formi koju je nedavno najavio državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić.
Obojica sagovrnika serijala Kvaka 23 Novinske agencije FoNet, u razgovoru sa novinarkom Tamarom Skrozza, ukazuju da kontrola pravosuđa zapravo već postoji i da nema potrebe da se uvodi neka druga ili drugačija.
"Eksterna kontrola postoji od cara Dušana, i zato se u Dušanovom zakoniku kaže da sudije sude 'ne od straha', nego u strahu "od carstva mi", podseća Prelević.
Prema njegovim rečima, "mnoga su se carstva romenila, ali neke ideološke komisije uvek su pravosuđu stajale nad glavom".
On objašnjava da se kontrola danas obavlja tako što vlast postavi predsednika suda, napravi većinu u Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaštva ili postavi javne tužioce na odgovarajuća mesta.
S druge strane, Spahović napominje da je Tužilaštvo već u velikoj meri "stavljeno pod kontrolu", da je u katastrofalnom stanju, a da je glavni problem vlasti u krivičnoj sferi, gde i dalje postoje nezavisne sudije.
Po njemu, najava eksterne kontrole zapravo je pokušaj da se "očiste džepovi" i uklone upravo takve sudije, koje ne spadaju u 80 odsto onih koji su izabrani po političkim kriterijumima.
Spahović podseća da bi ogromna ovlašćenja koja danas ima tužilac, trebalo da ima samo nezavisni tužilac, onaj koji nije pod kontrolom izvršne vlasti.
Kako kaže, nezavisni tužilac smeo bi da procesuira nekog ko je važan, a na samo nekog ko je trenutno dobar džak za udaranje, kao što se događa.
"Izvršna vlast i po Ustavu može da vrši promene u Tužilaštvu. Oni nemaju razloga da se ljute na njih, jer svaki predmet mogu sa Tužilaštvom da završe bez ikakvih problema, telefonom. Ne treba ni da zovu, ovi već znaju šta treba da rade", uveren je Spahović.
Kada su u pitanju sudije, on se priseća situacije u kojoj je jedan vrlo ugledan i politički angažovan advokat rekao da pravosuđe ne sme da se prepusti sudijama.
To je, objašnjava Spahović, kao kad biste rekli da zdravstvo ne sme da se prepusti lekarima, literatura piscima, a školovanje nastavnicima i profesorima.
Ipak, on smatra da predsednik Republike Srbije neće prihvatiti da lično bira sudije, kako je neformalno nagovešteno.
"To bi bila blamaža. Mislim da je on dovoljno pametan da mu to neće pasti na pamet. Izuzev ako prethodno ne želi da se kruniše", zaključuje Spahović.
I Prelević ističe da je sudije birala vlast koja se sada "pravi blesava" i iste te sudije označava kao neodgovorne.
"Sudije, tužioci i pravnici su neodgovorni prema pokolenjima koja dolaze. Da su odgovorni, mi bismo zaustavili ovu zemlju, mi bismo je potpuno zaustavili i rekli 'dosta, bre!'", uveren je Prelević.
On napominje da ideja o eksternoj kontroli pravosuđa nema nigde u svetu i da bi oni koji ih plasiraju, mogli da pokušaju da ih primene u Severnoj Koreji.
Takođe, Prelević podseća da tako nešto ne može da se nađe u Ustavu, jer je suprotno kriterijumima Poglavlja 23 u pristupnim pregovorima.
"Kao odličan student, predsednik to dobro zna, njemu je jasno da to ne može", ocenio je Prelević.
On zato misli da je predsednik doktorirao na arhetipu glasača Srpske napredne stranke i da fantastično pogađa u svoju metu.
E sad, što to ne valja za zemlju, to je već drugo pitanje, konstatuje Prelević. (kraj) zvs/ts
Nema komentara.