Pisana verzija
06. 09. 2020
Dirigent bez palice
Odnosi Srbije i Crne Gore sada će se poboljšati, a vreme Mila Đukanovića je prošlo, smatra profesor Fakulteta političkih nauka Slobodan Samardžić, dok profesor Filozofskog fakulteta Nikola Samardžić misli da je Crna Gora posle izbora ostavljena na milost i nemilost Aleksandru Vučiću i ruskoj ambasadi.
Ukazujući da je Srbija izgubila političkog partnera i prijateljsku blisku snagu koju je predstavljao Milo Đukanović, Nikola Samardžić je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet podsetio da još od zimus upozorava na uticaj Beograda, koji podržava najekstremnije političke krugove i u Crnoj Gori i Srbiji, pod ruskim uticajem.
S druge strane, kako kaže, i sam Đukanović trebalo je da radi na sekularizaciji, obrazovanju, na stvaranju jedne nove kulturne zajednice koja će obuhvatiti sve etničke zajednice u Crnoj Gori.
"Umesto toga, oni su išli više na izgradnju novog crnogorskog identiteta. Mislim da je bilo bolje ići ka sekularizaciji tog društva koje nije suviše religiozno. To su više neki paganski rituali koji se odvijaju u litijama, i uopšte u odnosima države i crkve“, smatra Nikola Samardžić.
Komentarišući Đukanovićevu tezu da je na rezultate izbora uticao "retrogradni srpski nacionalizam", koji želi da srpsko pitanje reši u trouglu Beograd-Podgorica-Banjaluka, on je oceio da je to očigledno i da o "takvom rešavanju srpskog pitanja u Beogradu postoji apsolutni konsenzus između vlasti, opozicije, crkve, inteligencije, medija i kulture“.
Crna Gora je sada u "pristupnom procesu" kada je u pitanju realizacija takvog plana, ukazuje Nikola Samardžić, koji nema ništa protiv nacionalnog ujedinjenja.
Kako ističe, ono je potrebno kako bismo se reformisali i menjali, ali smatra da postoje savremeniji koncepti nacionalnog ujedinjenja, kakvi se ostvaruju u Evropskoj uniji.
Nama je taj koncept ponuđen, ali smo se, za razliku od Crne Gore, u tom tom procesu zaustavili, predočio je Nikola Samardžić.
"Mislim da oni raspolažu sa više kapaciteta za to. Uostalom, i šefovi ove proruske udbaško-klerikalne opozicije koji sada dolaze na vlast, priznali su da će i oni ostati na tom putu“, napomenuo je Nikola Samardžić i ukazao da su neke države EU učestvovale u promeni vlasti u Crnoj Gori.
Ovo bi trebalo da im bude opomena da preuzmu odgovornost, jer je, kako kaže, bilo je lako smeniti jednu političku partiju koja se optužuje za korupciju, za dugu vladavinu i uzurpaciju ekonomskih resursa.
S druge strane, ne postavlja se pitanje Srbije, gde imamo stranku koja je "neuporedivo destruktivnija i korumpiranija nego DPS u Crnoj Gori“, predočio je Nikola Samardžić.
Prema njegovom viđenju, izbori u Srbiji okončani su katastrofalno za institucije, za našu političku budućnost, a umesto zabrinutosti za taj proces koji je za nama, za koji smo mi odgovorni, čitavu odgovornost i emocije prebacili smo u Crnu Goru.
"Mi u Srbiji imamo najprimitivniju evropsku vladu i najgluplju opoziciju. Ništa što se dogodilo dole, mi ne možemo da zabeležimo u neku našu pobedu, bilo čiju", smatra Nikola Samardžić.
"Od toga nemamo nikakav naročiti politički benefit“, ocenio je on, predvideo da će nova crnogorska vlast sigurno biti pametnija i od naše vlasti, i od naše opozicije i zaključio da "mi s njima ne možemo da se merimo“.
Profesor Slobodan Samardžić takođe smatra da političke promene u Crnoj Gori ne mogu da se povezuju sa eventualnim promenama u Srbiji, jer je situacija ovde drugačija, posebno po pitanju slobode medija.
S druge strane, on ocenjuje da je Đukanovićeva politička sudbina jasna: "Moguće da će on da iznese svoj mandat do 2003. godine, ali ako sa tom vladom bude sve normalno, ako ona bude normalno funkcionisala, njeni poslovi će se vratiti u ustavni okvir, što znači da će politiku voditi vlada, a ne predsednik“.
Po njemu, to je model kako bi Đukanović mogao da bude izolovan i kako bi ga politički protivnici mogli učiniti beznačajnim u političkom životu.
"Tako bi ga ljudi možda i zaboravili, bez obzira što ostaje na funkciji. Mislim da je njegovo doba prošlo“, ocenio je Slobodan Samardžić, koji izjavu crnogorskog predsednika o srpskom nacionalizmu vidi kao „govor gubitnika“ koji je 30 godina života proveo s dirigentskom palicom u ruci, koji je navikao na vlast i potpuno se orodio s njom.
"Kad takav čovek odjednom tako tresne, on neće reći da se okliznuo zato što nije pažljivo išao, nego zato što je bilo leda po podu“, ilustrovao je Slobodan Samardžić.
On, takođe, smatra da podrška Srbima u regionu, pa i u Crnoj Gori, nije problematična, jer Srbija ima ustavnu dužnost da brine o sunarodnicima u okolini.
"Ona nije prekoračivala te granice, ne zato što Vučić ima unutar sebe neku vrstu homeostata za takve stvari, nego zato što je vodio računa o stavu Zapada prema tome". objasnio je Slobodan Samardžić.
"Da je išao eksplicitnije na, kako mu se sada spočitava, huškanje Srba van Srbije, on ne bi imao takvu podršku Zapada kakvu inače ima“, precizirao je on, uz opasku da je reč o čoveku koji je jako kooperativan kada su u pitanju njegovi lični i interesi njegove vladavine.
Po Slobodanu Samardžiću, finansijska pomoć prosrpskim grupacijama u Crnoj Gori "nije nikakva pomoć u odnosu na mnoge strane izvore mnogih nevladinih organizacija u Crnoj Gori, pa i dotacije samom režimu“.
U tome, kako napominje, ne može se tražiti nikakav osnov i nikakav razlog za uspeh opozicije na crnogorskim izborima.
S druge strane, kako kaže, Srpska pravoslavna crkva u tome je imala pozitivnu ulogu, jer je "moderirala atmosferu".
"Ona je dobro nastupala zato što je išla širokim frontom - tolerantnim govorom, pozivanjem na mirna kretanja, potpuno pacifikovano, i to je stvorilo atmosferu koja je završila pobedom na izborima“, zaključio je Slobodan Samardžić u razgovoru za FoNet. (kraj) zvs/ts
Nema komentara.