Pisana verzija
25. 10. 2020
Legitimitet magična reč
Najavom vanrednih parlamentranih izbora Aleksandar Vučić je postavio temu umesto opozicije, koja je sama trebalo da zahteva izbore i to odmah posle junskih, jer teško da ima luksuz da uđe u još jedan bojkot, izjavio je u intervjuu FoNetu politikolog Boban Stojanović.
On je u serijalu razgovora Kvaka 23 ocenio da je Srbija u političkoj krizi, o čemu govori oročen vek trajanja vlade, koja nema legitimitet i ne vlada.
Kako je rekao novinarki Danici Vučenić, vlada je zapravo "jednostranačka, jer su Socijalistička partija Srbije (SPS) i SPAS u funkciji podrške na predstojećim izborima“.
"To što vladu čini 246 poslanika i što jedna stranka ima 188, od 250 poslanika, lepo 'zvuči' na papiru", objasnio je Stojanović, "ali magična reč je legitimitet i zato imamo političku krizu i najavu vanrednih izbora“.
Prema njegovom tumačenju, "opoziciji je preostalo da traži razdvajanje predsedničkih, beogradskih i parlamentarnih izbora, jer je propustila da ona, a ne Vučić, izdejstvuje vanredne izbore i postavi temu“.
O "snazi vlade, koja je teorijski koncentraciona, nema potrebe da se razgovara", smatra Stojanović, "već je tema snaga Aleksandra Vučića, čija je vlada birokratsko telo“, što pokazuje i činjenica da Ani Brnabić nije bilo dopušteno ni da saopšti ko će biti koalicioni partneri u vladi.
Govoreći o najavi vanrednih parlamentarnih izbora, on je rekao da "to nije iznenađenje“ ali je primetio da je, za razliku od vanrednih izbora 2014. ili 2016. koji su imala javno obrazloženje, ovoga puta izostalo obrazloženje i formalni razlog nije saopšten.
"Pokušao je, kroz ubacivanje tog narativa o korona krizi, da obrazloži i vanredne izbore 2022. godine, ali suština je da Vučić ne može da kaže da ova situacija ni njemu samom ne izgleda normalno, kao što ne može da kaže ni da je Beograd klimav", ocenio je Stojanović.
Prema njegovom viđenju, Vučić mora da ostvari dva cilja - da zadrži Beograd, jer bi poraz u glavnom gradu bio ogroman udarac njegovoj vlasti, a drugi je da pobedi u prvom krugu predsedničkih izbora, jer za njega ni pobeda u drugom krugu nije uspeh“.
Stojanović misli da je SPS, sa svojih 150 do 200 hiljada birača, potrebna Vučiću radi podrške na predsedničkim izborima, dok će Šapićev SPAS naterati da bavi samo izborima u Beogradu sa ciljem da 2022. bude još jači nego svih ovih godina.
Osvrćući se na konstituisanje Skupštine Srbije, on je napomenuo da se na ulicama Beograda, paralelno sa sednicom parlamenta, dešavalo nasilje nad festivalom "Mirdita- Dobar dan“, što je "jedinstven mozaik Srbije u kome svaki delić ima svoju funkciju“.
"To je slika Vučićeve Srbije u kojoj nema dijaloga u parlamentu, već je on na ulici, ali je i to lažni dijalog jer su Miša Vacić, Sima Spasić i Milica Đurđević njegovi ljudi“, konstatovao je Stojanović.
On je uveren da "Vučić nema nameru da vodi dijalog sa građanskim delom Srbije, koji je protestovao više od godinu dana, već će, kako je sam rekao, da priča sa desničarima, teoretičarima zavere i protivnicma 5G mreže".
Kroz Ministarstvo za dijalog, njih će verovatno da "predstavi kao imaginarne protivnike, značajnije od ljudi koji se zalažu da Srbija postane normalna zemlja“, predvideo je Stojanović.
Prema njegovom mišljenju, Ivica Dačić je, kao predsednik parlamenta "na realnoj poziciji, jer je njegova politička vrednost trenutno ekvivalentna političkoj vrednosti funkcije koju će obavljati“.
Stojanović smatra da SPS polako nestaje i da Vučić od te stranke ne pravi "slabog neprijatelja, već ga ostavlja na poziciji prijatelja sa kojim polako prestaje da se druži“.
Eventualni dijalog vlasti i opozicije o izbornim uslovima koji bi se, uz posredovanje Evropskog parlamenta, vodio u Skupštini Srbije, on ne vidi kao Dačićevu šansu, već kao "vruć krompir“.
Niko, međutim, nije pomenuo da je promena na čelu parlamenta možda "dobra za opoziciju, jer je lakše komunicirati sa Dačićem, nego sa Majom Gojković ili Aleksandrom Martinovićem“, istakao je Stojanović.
Pravi iskorak u komunikaciji sa opozicijom, prema njegovom tumačenju, bio bi da je, na primer, na čelo parlamenta postavljen Rasim Ljajić koji bi mogao da iznese taj dijalog.
Stojanović je saglasan sa ocenama da "Vučić neće popustiti u dijalogu u izbornim uslovima sve dok ne bude nateran dvostrano, od građana i od Evropske unije (EU)“.
Kako je ukazao, "pritisak iznutra je važan, ali ako građani ove zemlje pristaju na to da završimo kao Belorusija i Lukašenko i da sutra predsednik Vučić vodi dijalog u zatvoru sa opozicionarima, onda u redu“.
Pominjući dva modela pritiska uznutra koji bi trebalo da se dešavaju parlalelno, Stojanović je precizirao da je "jedan model Boška Obradovića, građanske neposlušnosti i pobune, a drugi Vuka Jeremića koji zagovara dijalog sa Evropom“.
Kako je predočio, "opozicija teško da ima luksuz da još jednom bojkotuje izbore, jer je smisao bojkota da se izdejstvuje promena, mada se drugoj strani postavlja i pitanje učešća na izborima koji izgledaju kao utakmica na koju idete sa ciljem da dobijete batine od huligana“.
Govoreći o opoziciji, on je ocenio da su unutar opozicije veći podela i rascep, nego između opozicije i vlasti.
To je potkrepio stavom da je Vučić "zauzeo srednji prostor i po pitanju Evrope i po pitanju Kosova i po pitanju drugih tema, a da se opozicija nalazi sa jedne ili druge strane".
"Ključno je da li će opozicija nastaviti da se međusobno rastura ili će se ujediniti i postati značajna alternativa koja bi mogla da dobije i neku podršku iz Evrope", za koju je Vučić i dalje faktor stabilnosti, jer je još "prilično lojalan partner na temi Kosova, ali je i problem“, ocenio je Stojanović.
On ne razume zašto je ukinut Savez za Srbiju (SzS), niti je za to čuo obrazloženje i podseća da je SzS postigao "zavidan rejting koji je bio između SNS i SPS“.
Opozicija mora da počne da se ponaša racionalno, da ispostavi ozbiljan zahtev za razdvajanje izbora, da to bude tema za evropske medijatore i da stane iza predsedničkog kandidata koji će da parira Vučiću, zaključio je Stojanović. (kraj) zvs/dac
Nema komentara.