Pisana verzija

30. 05. 2021

U nemilosti situacije

Zbog otmice aviona raste odijum EU prema Belorusiji, a mislim da će rasti i pritisak na Srbiju, smatra direktor Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond) Igor Novaković, dok glavni urednik portala Tango Six Petar Vojinović kaže da je u civilnom vazduhoplovstvu bilo i gorih stvari, ali da su posledice uvek bile kratkoročne i političke.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet ocenio da zabrane preleta aviona veoma krakto traju i predvideo da će ova trajati možda mesec ili dva.

Politički epilog, međutim, biče mnogo duži i bolniji nego civilno-vazduhoplovni, ukazao je Vojinović, koji misli da je Srbija tu u nemilosti situacije. 

"Belavija, nacionalna avio-kompanija Belorusije inače leti za Beograd, ali će joj neke zemlje na toj ruti zabraniti prelete i stoga oni možda neće moći da dođu do Srbije ili će koristiti druge zaobilazne rute“, procenio je Vojinović.

Takođe, slučaj hapšenja novinara, prema njegovim rečima, mogao je da se izvede neprimetno, "recimo, otmicom u crnom kombiju na ulici u Vilnjusu". 

"Umesto toga, Rusija je čestitala Belorusiji, Belorusija se odmah pohvalila i događaj je postao globalno aktuelan", rekao je Vojinović novinarki Tamari Skrozza. 

Zato ćemo, kako je ocenio, "uvek imati pitanje da li je to veoma javna izjava namere ili su diktatori jednostavno malo manje inteligentni kada plan treba da se sprovede u delo“.

Vojinović je uveren da je tehnologija prizemljenja aviona pod pretpostavkom da je u njemu postavljena bomba mogla da bude izvedena mnogo bezbolnije po Belorusiju.

Kada su u pitanju beloruski avioni MIG 29 uvezeni u Srbiju, on podseća da su pre nekoliko sedmica isporučena poslednja dva i da tu nema posebnih obaveza Beograda. 

Srbiji je, inače, potrebno što više tih aviona, naglasio je Vojinović, ističući da je, uprkos političkim kontroverzama, odlično rešenje to što su oni nabavljeni iz Belorusije. 

I Novaković misli da je posao sa avionima MIG okončan i da stoga postoji prostor za političku proaktivnost Srbije povodom slučaja otmice putničkog aviona. 

Kako mu se čini, diplomatska komunikacija sa Belorusijom je na prilično dobrom nivou i tu ne bi trebalo da bude "nekih velikih šumova“. 

S druge strane, on je FoNetu rekao da ovde ne govorimo isključivo o otmici aviona, već i o ljudskim pravima i slobodi medija, što će biti ključna nit u geopolitičkoj borbi u budućnosti. 

"Ako tako sagledamo situaciju s Belorusijom, trebalo bi da se zamislimo i odlučimo kako ćemo da se određujemo prema drugim kriznim sitaucijama u svetu“, poručio je Novaković.

On smatra da bi Srbija mogla i sama da osudi ponašanje Belorusije, nezavisno od usaglašavanja sa spoljnopolitičkom deklaracijom EU.

Srbija je, uprkos dobrim odnosima s Belorusijom, i ranije uvodila restriktivne mere prema toj državi, tako da i sada postoji mogućnost neke "međuvarijante“, procenio je Novaković. 

Kada su u pitanju odnosi beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka sa EU, on je predočio da situacija nije bila nimalo monolitna, dok je, s druge strane, konstatovao i da je savez Belorusije i Rusije imao pukotine. 

Prema Novakovićevom  tumačenju, "Lukašenko je tokom prethodnih godina pokušavao da lavira između dve strane, ali ga je prošlogodišnja kriza ponovo bacila u širok bratski zagrljaj Vladimira Putina“. 

Za njega je pitanje i koliko se beloruski režim oseća sigurno, kada mora da otima avion da bi uhapsio jednog novinara, da li je toliko skliznuo u neku paranoidnu sferu da mora da vrši represiju i uguši svaki segment opozicije prema samom sebi. 

"Ovde nije slučaj da se Lukašenko oteo kontroli, već pre da je reč o internoj političkoj psihologiji u samoj Belorusiji“, zaključio je Novaković. (kraj) zvs/ts 

Nema komentara.