Pisana verzija

19. 12. 2021

Nevidljivi referendum

Ko ne izađe na referendum 16. januara, napraviće katastrofalnu grešku, jer se ustavnim amandmanima betonira odsustvo šanse da će Srbija ikada postati država vladavine prava, tvrdi predsednik Pravnog saveta Narodne stranke Vladimir Gajić, dok lider Dveri Boško Obradović smatra da bi Aleksandar Vučić bio zadovoljan da opozicija bojkotuje referendum.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet upozorio da će vlast, ukoliko sada uspe da nametne nešto na šta se obavezala Evropsko uniji (EU), isto tako moći da nametne i "druge stvari koje su nama neprihvatljive“, od izbacivanja preambule o Kosovu, do dolaska Rio Tinta. 

Najavljujući kampanju u kojoj će pozivati građane da izađu na referendum i kažu "ne" predloženim ustavnim amandmanima, Obradović je Tamari Skrozza rekao da je to dobra prilika da se zaštiti Ustav, ali i da se glasa protiv vlasti. 

Prema njegovom uverenju, "uspeh referendumske kampanje protiv ove vlasti i protiv ustavnih promena u direktnoj je vezi sa uspehom i na sledećim izborima",

"Zato je toliko važno da izađemo na referendum, da glasamo protiv i da na taj način pripremimo teren za pobedu opozicije na izborima 3. aprila“, poručio je Obradović. 

On podseća da je promene Ustava započela jednopartijska skupština, da nije bilo javne rasprave, da su prekršene brojne demokratske procedure, a da je nedopustiva i izmena Zakona o referendumu samo nekoliko meseci pre referenduma. 

Lider pokreta Dveri još zapaža da se o predstojećem referendumu uopšte ne razgovara u javnosti i da bi se on jednostavno mogao označiti kao nevidljiv. 

"Ne samo da nema nas koji smo zagovornici glasanja protiv, koji ćemo reći 'ne' ustavnim promenama, nego u javnosti nema ni onih koji se zalažu za glasanje 'za'“, primetio je Obradović. 

I Gajić ukazuje da rasprave o referendumu nema ni u medijima nad kojima režim ima apsolutnu kontrolu, ali ni u "takozvanim profesionalnim medijima“. 

To ćutanje, kao i oklevanje opozicije da pozove građane da izađu i glasaju protiv ustavnih amandmana, on objašnjava političkim kontekstom - željom EU da se opozicija vrati u parlement, i da se bez zadiranja u suštinu, uz kozmetičke promene, reformiše pravosudni sistem. 

"Bojkot referenduma je isto kao da ste glasali 'za', ne postoji razlika“, izjavio je Gajić za FoNet i odbacio politička objašnjenja bazirana na tezi da je referendum raspisala nelegitimna skupština. 

"A zašto onda izlazimo na izbore 3. aprila, koje su isto raspisali ti nelegitimni organi“, upitao je on i kao "drugorazrednu patetiku“ ocenio predlog da se 16. januara, umesto izlaska na referendum, organizovano pale sveće Oliveru Ivanoviću ubijenom na taj dan. 

Gajić procenjuje da će, ukoliko dođe do ustavnih promena, Vučić tako instalirati položaje u pravosuđu, da posle eventualne promene vlasti neće moći da se sprovede ni lustracija, ni bilo kakva reforma, jer će sudska vlast biti "u personalnom smislu betonirana“ njegovim odlukama. 

"Više ništa nećete moći da uradite, sem revolucijom“, protumačio je on i upozorio da revolucija briše sve, da onda ne važi ništa, pa ni Ustav. 

Po Gajiću, građani bi trebalo da izađu na referendum da brane Ustav "koji nije bogzna šta“, ali time ostavljaju šansu da jednog dana stvarno imamo nezavisno pravosuđe. 

“Ovo je prilika da budemo u jednom frontu, da lako kontolišemo referendum i postignemo dobar rezultat”, naglasio je Gajić i zaključio da su argumenti za bojkot besmisleni i da u suštini predstavjaju pomoć Vučiću. (kraj) zvs/ts

Nema komentara.