Pisana verzija

22. 10. 2023

Fingiranje promena

Novi set medijskih zakona preživeće mediji, ali ne i novinari, ukazuje novinar Branko Čečen, dok njegov kolega Slobodan Georgiev smatra da se zakoni i prave tako da ti treba sebe da uništiš, ako hoćeš da radiš.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet podsetio da su 1997. i 1998, kada je Aleksandar Vučić bio ministar informisanja, mediji takođe bili uništavani po zakonu. 

”Oni mogu da kažu - ima zakon, ima dva zakona, ima pet, daj pet zakona. Donećemo sve zakone, hiljadu zakona. I zadavićemo vas sve”, ilustrovao je Georgiev u razgovoru sa Tamarom Skrozza.

On ocenjuje da je najštetnija stvar u novim medijskim zakonima povratak države u medije, da u njima ne postoji ništa revolucionarno i da je sve to fingiranje želje da se uredi medijska scena. 

Po njemu, vlast ne želi nikakve reforme, a njena je kultura da će uvek hteti nešto da vam podmetnu i da nikada neće ispuniti obećanja. 

Zato se zakoni i menjaju posle javne rasprave, krišom od javnosti, a ”mi svi moramo da stojimo na straži kao neki gardisti, i da pazimo šta će da se desi”, objašnjava Georgiev.

Opisijući situaciju, Georgiev se priseća 2015, kada je BIRN radio priču o zloupotrebama u Tamnavi, a Vučić donatore pitao zašto daju novac onima koji pišu protiv njega, umesto da ga daju njemu koji bi ga upotrebio za nešto korisno. 

”On tako to razume, to svi znaju, i sada zaista jeste neka prelomnica da vidimo da li će i ta Evropa da nastavi da ga podržava”, smatra Georgiev i ukazuje da Evropa treba da nastavi da podržava Srbiju, ali Vučića teško.

Po njemu, međunarodna zajednica će posle usvajanja medijskih zakona reći da se nešto pomerilo, iako to nije tako. 

”Šta smo pomerili? To što je ovih 100 novinara koji se bave novinarstvom Srbije, sačuvalo žive glave? I treba tome da aplaudiramo? I da kažemo - sjajno, živećemo još neko vreme?”, poručuje Georgiev.

Istovremeno, Čečen ocenjuje da već imamo dobre medijske zakone, ali da ih vlast krši, a da je medijska zajednica umorna. 

Kako je upitao, ”koji je ovo po redu iznurujući, višegodišnji postupak pokušaja da se nešto ispregovara sa vlašću koja medije želi samo kao svoj alat ili nešto što ih ne uznemirava previše?”. 

On napominje da se radi o vrlo malom delu zajednice koji nastavlja da se bori, a da je zapanjujuće kako su najvažniji mediji lako popustili i svoje uređivačke politike predali Vučiću. 

Čečen predviđa da ćemo ponovo dobiti zakon koji će biti primenjivan onako kako odgovara vlasti. 

”Bilo je mnogo manje važnih zakona po tehnologiju održanja vlasti nego što je ovaj, mnogo prilika za Vučića da donese neke veoma demokratske i veoma progresivne zakone bez štete po sebe, pa to nikad nije uradio”, kaže on, uz opasku da vlast svaki svoj potez tumači u kontekstu opstanka i korupcije. 

Čečenevo je mišljenje da su sporni delovi medijskih zakona problematičniji za nas, nego za Evropsku uniju, koja je pokazala da ne štiti demokratiju u Srbiji, nego Vučićevu vlast, s kojim se lako dogovara.

Jedan od razloga za ovakve predloge zakona i ponašanje vlasti, on vidi i u tome što je Vučić ostao bez glavnog saveznika na koga je računao - Rusije, koja trenutno ima druga posla. 

On podseća da je vlast drastično smanjila broj ljudi do kojih mediji dolaze i učinila novinarstvo jako teškim i opasnim poslom, ali da nas nije ugušila. 

Upozorava, međutim, da će vlast to učiniti, ukoliko ne dođe do ozbiljnih reakcija EU. 

Ako u jednom trenutku vlast odluči da više ni deklarativno neće da bude okrenuta EU i demokratiji, nego Rusiji i Kini, tog trenutka između ove vlasti i nas ne stoji ništa, i nemam nikakvu sumnju da će oni naći prvi raspoloživ način da nas ponište i da nas ukinu”, zaključio je Čečen u razgovoru za FoNet. (kraj) zvs/ts

Nema komentara.