Pisana verzija
21. 07. 2024
Razmere indoktrinacije
Donaldu Trampu smo u simboličkom smislu dali mnogo, a nismo dobili ništa, niti smo u njegovom glavnom fokusu, smatra politikolog Cvijetin Milivojević, dok novinar Boško Jakšić napominje da je ovde količina emocija po glavi političara tolika da apsolutno zamagljuje odluke koje bi racionalno vodile interesima Srbije.
Kako je ocenio u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet, jedan od tih emotivnih pristupa odnosi se i na Trampa, što je teško objašnjivo.
”Šta je to Tramp uradio za Srbiju? Šta je uradio za Vučića? Što mu je poklonio hemijsku olovku ili penkalo”, upitao je Jakšić i ukazao da je Vašingtonski sporazum potpisan u interesu Trampa i njegove bliskoistočne politike, a da je za Srbiju bio fijasko.
On predviđa i da se Tramp, ukoliko uđe u Belu kuću, sprema na ozbiljan ekonomski rat sa Kinom, što može da bude loše za Srbiju, gde Kina ima investicije od Bora do Zrenjanina.
”Kazniće nas, mi se radujemo i prizivamo pobedu nekoga ko će biti surov prema nama”, rekao je Jakđić u razgovoru s Tamarom Skrozza
Po njemu, regioni kao što je Zapadni Balkan su potpuna periferija, gde američka politika nema potrebe mnogo da se menja i gde se neće mnogo osetiti da li su na vlasti republikanci ili demokrate.
Ipak, kako ističe, sve ima neku stratešku vrednost i niko nije toliko na periferiji američkih nacionalnih interesa, da bi oni potpuno zaboravili na to područje.
”Poslovično efikasni, Amerikaci su očigledno umorni od Evropske unije, koja ovde već decenijema samo nudi obećanja i lepe reči, a apsolutno se ništa ne rešava”, tvrdi Jakšić i podseća da nije rešen ni problem Kosova, ni problem Bosne i Hercegovine.
Istovremeno, Milivojević navodi da upravo zahvaljujući Amerikancima imamo ovu vlast u kontinuitetu i što rezolucija Evropskog parlamenta nije otišla dalje od te institucije.
Zahvaljujući njima, održani su izbori 2. juna i legitimisana Vučićeva vlast, rekao je Milivojević, kojem se čini da su SAD preuzele ulogu Evropske unije.
On veruje da se eventualnim dolaskom Trampa na vlast, za Srbiju ništa ne bi promenilo, jer je za promene dominantnog kursa u američkoj spoljnoj politici potrebno nekoliko decenija..
”Ja ne znam šta Vučić sada očekuje očekuje od Trampa, da ponovo sedne kod njega, da ga zamoli da još neka zemlja prizna Kosovo, ili misli da će Tramp potpuno da okrene priču”, kaže Milivojević, uz opasku da bi eventualno moglo doći do skidanja s crne liste nekog od Vučićevih saradnika.
Kada je reč o činjenici da je Ana Brnabić odmah posle neuspelog atentata na Trampa pozvala elitu i nezavisne medije da prekinu sa širenjem mržnje, napominje da je svako pominjanje pokušaja nečije fizičke likvidacije ozbiljan razlog za istragu, a ne za propagandu koja prelazi u razmere indoktrinacije.
”U ovom slučaju, mi smo potpuno obrnuli ko je meta, a ko je onaj ko eventualno nišani”, ocenjuje Milivojević.
Po njemu, strašno je što su se u to kolo upleli najviši državni funkcioneri i što bi, ukoliko bi neko stvarno učinio nešto loše, mogli da kažu da su bili u pravu.
Takvom pričom vi zapravo pravite mete na onoj drugoj strani, koja vas kritikuje zato što ste vlast, što je postalo potpuno regularno, zaključio je Milivojević u razgovoru za FoNet. (kraj) zvs/ts
Nema komentara.