Pisana verzija

28. 07. 2024

Vlast obmanula građane

Litijum je jedina tema koju vlast propagandnom mašinerijom ne može da izoluje i zatvori, smatra Radomir Lazović iz Zeleno levog fronta, dok lider stranke Srbija Centar Zdravko Ponoš ukazuje da je litijum najveći izazov za opstanak vlasti i pitanje koje pokreće kompletno društvo.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet ocenio da vlast više nema prostora da odustane od iskopavanja litijuma, jer je ucenjena, ali da može da bude ”naterana da to prikoči do momenta kada više ne budu vlast”. 

Ponos 1

Ponoš smatra da opozicija oko litijuma ne bi mogla formalno da se ujedini, jer su i dalje ”sveže rane zbog nepoštovanja potpisa”, iako naglašava da to jeste tema oko koje može i treba zajedno da se radi. 

Kako je rekao u razgovoru s Tamarom Skrozza, "nema nikoga u opoziciji ko je uveren, ko misli da taj projekat može da se nastavi na način na koji je to ovaj vlast zamislila”, bez obzira što nemamo jedinstven stav o raznim modalitetima.

Vlast je u političkoj krizi, ali je u krizi i opozicija, ocenio je Ponoš, uveren da bi pitanje litijuma moglo doneti neku vrstu ozdravljenja. 

On istovremeno ističe da vlast nema legitimitet, jer je u vezi s ključnim pitanjama obmanula i svoje birače i sve građane Srbije.

”Izašli su na izbore s pričom da neće biti kopanja litijuma, a sada je nastavljaju, baš kao što su isporučili nezavisnost Kosova, baš kao što uvoze kavijar iz Rusije, dok u Ukrajinu izvoze granate od kojih stradaju i civili”, navodi Ponoš, pitajući zbog čega se sa svim tim nije izašlo pred birače. 

Ponos 2

Po njemu, ima razloga da se ponovo ide na izbore, ali ne pod ovim, nepromenjenim uslovima. 

Kada je u pitanju odnos Evropske unije (EU) prema iskopavanju litijuma u Srbiji, njegov je stav da su za vlast u Berlinu ili administraciju u Briselu važnije energetska sigurnost njihovih zemalja i takozvana zelona trazicija, nego demokratija i ekonomija u Srbiji.

Ni Lazović nije iznenađen obnavljanjem teme o rudarenju litijuma i ističe da ne bi trebalo da imamo bilo kakve iluzije o svetu u kome živimo.

”Ono što smo mi uspeli da uradimo u  periodu kada smo imali međunarodnu ofanzivu, jeste zaista veliki uticaj na odnos koji postoji prema ovoj vlasti, ali ne možemo da se lažemo - očigledno je da tu postoje još neki interesi, a to je litijum”, smatra Lazović. 

Lazovic 1

Po njemu, trebalo bi EU da koristimo tako što ćemo dobiti standarde vladavine prava, rada medija i demokratije. 

”Ako imamo vladavinu prava, može li onda ovaj rudnik ovako? Ja bih rekao da ne”, uveren je Lazović, koji ističe da to što nećemo iskopavanje litijuma, ne znači da ne želimo i vladavinu prava. 

On smatra da je bilo previše priče o jedinstvu opozicije, na konto koje su ”mnogi pokušali da se promovišu u lidera opozicije", da "izmanipulišu procese koje smo imali, pa da odjednom uvedu bojkot”.

Uprkos tome, Lazović ističe da po pitanju litijuma postoji konsenzus na opozicionoj sceni, pri čemu jedni smatraju da bi trebalo potpuno zabraniti iskopavanje, a drugi da ga ne bi trebalo iskopavati u ovom trenutku, ne sa ovom vlašću ili ovom tehnologijom.

Lazovic 2

”Hajde da ovu priču držimo van taktičkih pozicija opozicije, da podržimo ljude na terenu koji to najviše osećaju i najviše su ugroženi, što bi trebalo da bude dovoljno da se taj projekat zaustavi”, poručio je Lazović. 

Kako je rekao FoNetu, on u načelu nema ništa protiv izbora, jer smatra da je za opoziciju svaka prilika da se ugrozi  vlast - dobra  prilika. 

”Deluje mi samo malo konfuzno i čudno, da oni koji su do juče bojkotovali izbore, sada traže izbore. Zašto, da bi ih ponovo bojkotovali”, upitao je Lazović. (kraj) zvs/ts

Nema komentara.