Pisana verzija

27. 10. 2024

Kao mali Kongo

Profesor međunarodnih odnosa Mirko Dautović smatra da je BRIKS u mnogome fantom koji se koristi da bi se srpskom javnom mnjenju pokazalo da postoji alternativa EU, dok predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić misli da Srbija ima gotovo trajnu štetu zbog toga što je politika BRIKS privlači više od evropske, kojoj formalno prilazi.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet ocenio da bi glumatanje nezavisnosti bila velika greška, skoro jednaka, kao i formalni prilazak zemljama BRIKS. 

”Polažem  mnogo više nade u EU i zapadne zemlje koje su videle performanse našeg društva i imam utisak da će one makar nekako na silu, ne mislim fizičku silu, da nas uguraju na tu stranu, da ne budemo baš toliko izgubljeni u ovom vremenu i svetu”, kaže Vuletić. 

Kako ukazuje, mi se u realnom životu i ponašanju oslanjamo na formulaciju Nikole Pašića - da prihvatimo zapadni okvir i ispunimo ga srpskim sadržajem, što Aleksandar Vučić već 10 godina maestralno radi, a mi se nalazimo u lavirintu iz koga ne možemo da izađemo. 

"Srpski sadržaj u okviru zapadnog okvira znači laganje, muljanje. Nemamo konkretan odgovor ni na jedno političko pitanje,  a da se ne tumači može ovako, može onako, da vidimo”, ocenio je Vuetić u razgovoru s Tamarom Skrozza.

Kada je u pitanju BRIKS, Vuletić navodi da je uglavnom reč o diktatorskim, autoritarnim režimima od kojih ne može da se očekuje da naprave nešto institucionalno ozbiljnije, niti da organizuju BRIKS kao neku vrstu pandana NATO ili zapadnim demokratijama.

S druge strane, Mirko Dautović podseća da BRIKS nema sedište, zgradu i generalnog sekretara, već jednu malu banku za razvoj, i da ni po čemu ne bi mogao da se nazove organizacijom ili da se poredi sa NATO i EU, organizacijom ASEAN, niti Međunarodnim monetarnim fondom ili Arapskom ligom.

On navodi da u tridesetak strana deklaracije BRIKS iz Kazanja nema ni jedne odluke ili najave nekog vojnog saveza, već samo mnoštva inicijativa, preporučivanja i pozdravljanja. 

To je sasvim razumno, ocenjuje Dautović, jer te zemlje nemaju mnogo toga zajedničkog, osim otpora nametanju američkog sistema. 

Navodeći primer Turske, koja je članica NATO i nominalno kandidat i za EU, a iskazuje želju da se priključi BRIKS, on konstatuje da je svet kompleksan, da svi delićI nisu fiksirani i da ne postoji ništa što Tursku ili neku drugu državu može da spreči da figurira na sve tri strane.

Dautović smatra da Srbija ne bira ni EU, ni BRIKS, već da je njena srpska spoljna politika - vrdanje i kratkoročni oportunizam, mada za neulazak u EU nije odgovorna samo Srbija.

Kako je predočio, ”EU odavno više nije zajednica vrednosti, a licemerno zvuči svako njihovo oglašavanje o ljudskim pravima ili brizi za demokratiju”.

Ukazujući da je EU u potpunosti zarvorila oči pred izbornim neregularnostima u Srbiji, on je skrenuo pažnju i na to da bi Unija ovde da iskopava litijum i tako napravi ”svoj mali Kongo na Balkanu”. 

Preostale su u suštini najgore evropske vrednosti, koje Dautović naziva ”šljakom evropskih vrednosti” i pod njima podrazumeva nacionalizam, sitničavost, kratkovidost, veliki ego i male pameti. 

”Evropskom unijom vladaju mediokriteti i submediokriteti”, zaključio je Dautović u razgovoru za FoNet. (kraj) zvs/ts

Nema komentara.