Pisana verzija

03. 11. 2024

Valcer integracija

Ako nastavimo ovim tempom, trebalo bi nam 20 godina da budemo pripremljeni za članstvo u Evropskoj uniji (EU), smatra Đorđe Dimitrov iz Centra za evropske politike, dok Natan Albahari iz Pokreta slobodnih građana misli da Srbija ovim putem neće ni postati članica Unije.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet ocenio da sadržina ovog i prethodnih 10 izveštaja  Evropske komisije pokazuju da vlast nije iskreno spremna da uđe u reforme. 

”Da Srpska napredna stranka stvarno sprovede reforme, to bi značilo da na kraju tog procesa pola ove vlade završi u zatvoru, što oni sebi neće dozvoliti”, uveren je Albahari. 

Pozitivne izveštaje Evropske komisije on tumači činjenicom da je SNS od 2012. uložila ogromna sredstva u lobiranje i prenošenje poruka članicama EU i evropskim institucijama.

S druge strane, kako je ukazao, tadašnja opozicija nije uspela da obavesti svoje partnere i Brisel i na taj način bude kontrateža argumentima koje navodi SNS.

Albahari u razgovoru s Tamarom Skrozza slično objašnjava i blage kvalifikacije u najnovijem izveštaju o izbornim neregularnostima. 

”Plašim se da je to uticaj komesara Varheljija, čiji departman piše taj izveštaj, a koji dolazi iz stranke Viktora Orbana”, naglasio je on i dodao da ga ne bi čudilo da je izveštaj ublažen, da bi bio u skladu sa očekivanjima SNS. 

I Đorđe Dimitrov konstatuje da je Evropska komisija nastavila ustaljenu praksu ublažavanja izveštaja, ali to tumači osetljivom geopolitičkom situacijom.

”Kao najveća država na Balkanu i država koja ima najveći potencijal da izazove neku nestabilnost, Srbija mora da bude ta sa kojom bi Unija trebalo da igra posebno diplomatski i posebno oprezno”, objašnjava Dimitrov.

On upozorava da bliskost Srbije sa Kinom i Rusijom ima potencijal da ugrozi stabilnost Evrope, pošto te države preko Srbije mogu da šire svoj uticaj. 

Podsećajući da trenutno nemamo kredibilno novije istraživanje javnog mnjenja, on je procenio da bi takvo istraživanje, ukoliko bi sada bilo sprovedeno, pokazalo da je podrška EU pala na ispod 50 odsto.

Kako je rekao, na to nepoverenje utiče širenje narativa da je EU žrtvovala demokratiju zarad litijuma, ali i dužina procesa - obećanja i prognoze da u Uniju ulazimo 2012, 2014, 2018, 2020, a ovim tempom to neće biti izvodljivo ni 2030.

”Proces evroskih integracija nije tango koju igraju dve osobe, već bečki valcer koji igra mnogo ljudi, i potrebno je da se uskladi mnogo ljudi kako bi se taj proces doveo do kraja”, zaključio Dimitrov u razgovoru za FoNet. (kraj) zvs/ts

Nema komentara.