Pisana verzija

17. 11. 2024

Bolesno društvo

Ključno je da se udružimo, budemo solidarni i prepoznamo trule jabuke među nama, kaže profesor Filozofskog fakulteta Jovo Bakić, dok njegov kolega s Fakulteta političkih nauka Dušan Spasojević tvrdi da opoziciona javnost svaku krizu vidi kao šansu da se sruši Aleksandar Vučić, ali da opozicija najpre mora da se konsoliduje da bi postala izazivač.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet ukazao da je na ulicama mnogo ljudi koji ne vide opoziciju kao svog autentičnog predstavnika, ali da nemaju drugu.

”Sad smo u jednoj vrsti krize, kao kad bismo imali košarkarski ili fudbolski klub koji svakog dana menja trenera,  a navijači su nervozni i hoće odmah da se pobedi, da se osvoji titula”, opisuje Spasojević.

Kako je rekao u razgovoru s Tamarom Skrozza, opozicija je podeljena unutar sebe, pati od manjka organizacije i nema aktera koji bi mogao da se proglasi za prvog među jednakima i povede borbu protiv vlasti. 

Spasojević misli da smo trenutno daleko od širokog društvenog fronta, jer mora da se uspostavi komunikacija između različitih grupa koje bi ga činile, ali da se proteklih dana javljaju glasovi koji pokušavaju da artikulišu potrebu za tim.

Po njemu, mi smo već nekoliko godina u sličnom stanju, u kojem imamo vlast koja je dominantna i kontroliše tokove u društvu, dok drugi deo društva traži način da artikuliše svoje interese.

”Što više vremena prolazi, taj drugi deo društva će biti radikalniji,  nasilniji, borbeniji i to će nas uvoditi u sve veću krizu, jer će onda vlast postati  represivnija i ući ćemo u scenario koji podeća na drugu polovinu  90-ih”, predviđa Spasojević i navodi da je druga moguća opcija da vlast krene da popušta. 

Istovremeno, Jovo Bakić ukazuje da su građani lišeni prava na život i na slobodu, suočeni s režimom koji je uzurpirao vlast, i da im je u tim okolnostima dužnost da se pobune. 

Kako je ocenio, problem je što ovde treba da se dese tragedije da bi se građani probudili, a takva reakcijja je potez očajnika.

”Mi smo svi očajnici, i kada se tragedija desi, očajnici ustanu i kažu 'hej, ne dozvoljavamo', a onda nas zatrpaju koječime i mi opet legnemo na rudu do sledeće tragedije”, smatra Bakić.

Njegovo je mišljenje da bolesno društvo ne može da rodi ni zdravu vlast, ni zdravu opoziciju, ali da se valja boriti i udruživati, ”pa možda nešto na kraju ispadne”.

Bakić posle novosadske tragedije primećuje dublje promene i navodi da je bar onaj najobrazovaniji deo stanovništva spreman da se buni.

Prema njegovom mišljenju, sada je važno da sebi priznamo da smo propali  i da se onda potrudimo da uradimo sve što možemo i da nekako dođemo na zelenu granu.

Bakić se osvrnuo i na činjenicu da je Aleksandar Vučić unapred najavio šta će se dešavati na novosadskom protestu 5. novembra, a da organizatori nisu imali adekvatan odgovor na to. 

”Ova ili neka druga opozicija trebalo bi da nauči da redarska služba mora biti jača od bandita i kadra da zaista održava red, pa će se, ako dođe trenutak da se primenjuje sila, ona primenjivati onako kako mi želimo, a ne onako kako Nepomenik želi”, zaključio Jovou razgovoru za FoNet. (kraj) zvs/ts

Nema komentara.