Pisana verzija

19. 01. 2025

Učiti od studenata

Predstavnici opozicije trebalo bi da budu u Skupštini Srbije bez prestanka, 24 sata svakog dana u nedelji, smatra politikolog Cvijetin Milivojević, dok politički konsultant Dušan Milenković ocenjuje da je parlament trenutno mesto na kojem opozicija može da pokaže neku inicijativu.

On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet naglasio da bi u slučaju generalnog štrajka opozicija, ukoliko ga podrži, ličnim primerom morala da pokaže svoj doprinos i da bismo u tom slučaju mogli da pričamo o izlasku iz institucija ili blokadi institucija.

”Pritom, ne mislim da je ideja generalnog štrajka nešto što je dobro ako nije veoma dobro isplanirano i razrađeno, a ne vidim da je to u ovom trenutku tačno”, objasnio je Milenković.

Po Milenkoviću, jedni izlaz iz krize jeste ispunjavanje zahteva studenata, a tek tada može da se priča o prelaznoj vladi, novim izborima i procesima koji slede pošto se utvrdi koliko je duboko korupcija zašla u ceo državni aparat i na koji način je sve uticala da dođe do tragedije u Novom Sadu.

Kako je istakao u razgovoru s Tamarom Skrozza, i vlast i opzicija bi od studenata mogli da nauče nešto o primeni demokratskih alata.

”Ne kažem da društvom može da se upravlja plenumima, ali su studenti pokazali da i plenumi, iako su do sada posmatrani kao jedno veoma neefikasno sredstvo, mogu da donesu ozbiljno dobre, kvalitetne i kreativne rezultate”, zaključio je Milenković.

Istovremeno, Cvijetin Milivojević ocenjuje da su studenti shvatili da se ”čoveku koji se ponaša kao da je car, a ne predsednik republike” ne može suprotstaviti zahtevima za izbore po njegovim pravilima ili za njegovu smenu.

”Obrnuto, treba da mu poželite dobro zdravlje i dug politički život, da dve godine preostalog mandata u sreći i veselju provede, ne kršeći Ustav, nego poštujući svoje ustavne nadležnosti, a istovremeno da se obraćate institucijama koje su nadležne za svaki segment vlasti”, kaže Milivojević. 

Po njegovom mišljenju, univerzitetski profesori bi morali da obustave rad i stupe u generalni štrajk, a ne da očekuju od učitelja i nastavnika da vode njihovu bitku.

Kako je naglasio, opozicija bi istovremeno, neprekidnim boravkom u parlamentu, trebalo da pokaže neslaganje s načinom na koji je ta institucija poništena. 

”Ne možete blokirati parlament ako on de fakto ne radi”, obrazlaže Milivojević i podseća da je 50 akata, uključujući i budžet, kao najvažniji akt koji usvaja skupština, izglasano posle rasprave od tri i po minuta. 

On misli da su studenti otvorili teme koje ruše vlast, poput korupcije, ali da je pitanje da li će opozicija moći da se  na to nadoveže. 

”Ja zaista ne ulažem velike nade, ali bih voleo da sam se prevario u proceni, kao što sam se svojevremeno prevario u proceni studenata i bio uveren da su inertni  i zatvoreni u nekoj čauri”, zaključio je Milivojević u razgovoru za FoNet. (kraj) zvs/ts

Nema komentara.