Pisana verzija

09. 03. 2025

Rizično odustajanje

Izjava da je pristupni proces reverzibilan i činjenica da nije otvoren treći klaster, jasne su poruke Evropske unije, ocenjuje Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike, dok analitičarka portala European Western Balkans Sofija Popović smatra da su zemlje članice EU tihe, zato što u Srbiji ne vide političku alternativu.

Ona je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet istakla da veći upliv međunarodne zajednice u trenutku političke krize u Srbiji ne možemo ni da očekujemo dok ta alternativa ne bude jasno formulisana.

Osim toga, Popović kao razloge za tišinu Brisela vidi u kontekstu stvaranja novog geopolitičkog poretka, ali i narativa vlasti o obojenoj revoluciji finansiranoj spolja.

”Kada bi zaista pružili javnu podršku protestima, praktično bi potvrdili sve ono što je propaganda vlasti, i mislim da im je i to dosta otežalo da reaguju na neki konkretan način”, objasnila je ona u razgovoru s Tamarom Skrozza.

Prema njenom viđenju, za Evropsku uniju će ipak biti neprihvatljivo, ukoliko demonstracije na bilo koji način postanu nasilne. 

Po njoj, ostanak Srbije na evropskom putu bez suštinskih reformi i bez napretka jeste i najbolja pozicija za režim, jer mu daje legitimitet, ali i omogućava da ne sprovodi se sve one reforme koje bi morale da se sprovode.

Popović ne veruje da Vučićeva najava promene spoljne politike znači i odustajanje od evropskog puta.

Ona procenjuje da ”Srbija nije dovoljno ekonomski jaka za to i konstatuje da bi to bio previše rizičan potez na koji se vlast neće odlučiti. 

Ni Strahinja Subotić ne predviđa zaokret od članstva, pre svega zbog toga što ubiranje plodova Plana rasta podrazumeva velike količine novca za nas, ali i zato što bismo izgubili sav kredibilitet i potencijal koji smo imali.

”Uprkos problemima u oblasti vladavine prava, i Evropskoj uniji je u interesu da Srbija barem nominalno nastavi da zagovara potrebu da postane članica”, tvrdi Subotić.

Evropa će nastaviti sa sankcijama prema Rusiji, predvideo je on i naglasio da Srbija ne bi trebalo da računa na eventualnu korist od dijaloga Putina i Trampa. 

Kada je u pitanju blagonaklon stav prema Beogradu, karakterističan za sve evropske institucije, izuzev Evropskog parlamenta,

Subotić napominje da uticaj Parlamenta ne bi trebalo potcenjivati. 

Kako je objasnio, ”parlamentarci se obraćaju građanima i svojim državama, a one su te koje se pitaju o otvaranju i zatvaranju poglavlja i klastera”.

On podseća da je vlast u decembru najavljivala otvaranje klastera tri, što se nije dogodilo, uveren da se to neće desiti ni u ovom semestru.

”To je de fakto poruka članica da trenutno nisu povoljne okolnosti, iako je Srbija tehnički ispunila sve kriterijume”, zaključio je Subotić u razgovoru za FoNet. (kraj) zvs/ts

Nema komentara.